Přihlásit

NEJSTE PŘIHLÁŠENI

Když se zaregistrujete a přihlásíte, získáte možnost komentovat, vkládat fotografie, nahlížet do katalogu fotoaparátů a objektivů a mnoho dalších výhod.

Inzerce Google

Náhodná fotografie
Nejvíce bodů tento týden
Nejvíce bodů tento měsíc
Poslední fotografie
Nejvíce komentářů

Nový EOS 5D mk III. Co bude umět?

Nový EOS 5D mk III. Co bude umět?

Pošlete tento článek známým

Vydáno: 19. 7. 2010
Autor: martinkamin

Oficiální první pohled na Canon EOS 5D MK III uvedený 2.3.2012 - první pohled redakce CanonClubu.

Test šumu.

Srovnávací tabulka EOS 5D MK III, EOS 1D X, EOS 5D MK II.

Dále následuje článek z roku 2010, kde jsem přepodíval, jak bude 5D MK III vybavený. Osobně jsem přesvědčený, že žádný jiný fotoaparát v novodobé digitální historii Canon neznamenal pro fotografii takovou změnu jako tomu bylo u modelu EOS 5D, který byl uveden v roce 2005. Už je tomu 5 let. Mezitím byla uvedena nová generace tohoto plnoformátového fotoaparátu, kterou Canon označuje Mark, kráceně "mk", tedy II. Ta opět znamenala revoluci, obrovské rozlišení 21 Mpixelů a zejména natáčení Full HD videa, znamenalo obrovský tlak na konkurenci, zejména NIKON, který dodnes nemá digitální zrcadlovku s Full HD rozlišením videa. Ano, přiznejme, měl jako první HD video ve svém těle D90, ale 720 řádků standardu HD a 1080 řádků (progresivních) standardu Full HD je znatelný a zdrcující rozdíl, navíc Nikon měl pouze 12 a něco Mpixelů a jen 24 snímků za sekundu.

Canon tedy druhou generaci 5D uvedl přesně tři roky po té první, takže se jsem se pochopitelně pídil po tom, jak to bude s verzí novou. Analyzoval jsem mnoho zdrojů, aktivity konkurence, diskusní fóra a jiných "zákulisních" informací.

Termín: Canon přitom nikde oficiálně nezveřejnil, zda bude ještě letos provádět nějaké zásahy do firmwaru 5D mk II. Pokud nebude, může být stav s nedostatkem fotoaparátů 5D mk II předzvěstí, že se uvedení nové verze mk III připravuje na začátek roku 2011 s tím, že ještě před tím - letos - bude představen nejvyšší model 1Ds mk III.

Výbava: Postupně se mi začalo rýsovat několik základních tezí upřesňujících to, čím bude nová generace 5D vybavena:

1. Nejdříve ze všeho se přikláním k variantě, že to bude 19 bodový autofokusový systém (všechny senzory křížového typu, skupiny AF bodů, přesun AF bodů při otočení fotoaparátu na výšku, výběr jednotlivých bodů i manuálně), který je v 7D, a nyní by se měl objevit také v 5D mk III. Jen stěží si dovedu představit, že by Canon v tomto směru nevyslyšel nářky fotografů, kteří s plnoformátovým 5D hořekovali mnoho let na AF systém z doby 20D. Body byly blízko u sebe, bylo jich jen 9. Nová 7D používá lepší AF systém a očekávám, že jej beze změny najdeme v 5D mk III.

2. Můj tip: Rozlišení čipu zůstane nebo se mírně zvýší.

3. Citlivost čipu, šum - několikrát jsem se ujistil, že rozsah citlivosti se přiblíží taháku - modelu 1D mk IV, kde můžete jít až na ISO 102400. 5D mk II reagoval v době svého uvedení na trh na konkurenční modely Nikonu D3 a D700. Standardně můžete používat ISO 6400, ale pomocí funkce I-3 můžete nastavit až od dvě stopy vyšší hodnoty až 25600. Stále je ale 5D mk II v citlivostech nad ISO 3200 hodnocena hůře než D700 Nikonu (má ovšem skoro dvojnásobné rozlišení). A také je to dvě stopy pod ISO 102400 modelu 1D mk IV. Nemyslím, že Canon půjde tak vysoko - ve studiu a pro krajinky to není až tak potřeba, takže můj tip: 51200, maximálně 102400.

4. Rychlost snímání: určitě půjde směrem nahoru, ale ne příliš. Odhadují mírně přes 5 snímků za vteřinu, konkurenční Nikon D700 má 5 snímků za vteřinu. 5D i 5D mk II v tomto nebyly moc přeborníky. Dva procesory DIGIC IV zůstanou.

5. Zapouzdření těla - bude vylepšeno, jak je zvykem u konkurence, přeci jen tělo za 2600 USD při startu prodeje si ochranu před vodou a prachem zaslouží.

Máte nějaké své speciální přání, co by nový 5D mk III měl umět?

Komentáře

Obrázek uživatele chuanvaldes

Zajimalo by me, kdy autor prisel na to, ze zacatkem roku 2011 Canon oznamy 5D mkIII?

Dovolte se mi zasmat, ale nikde jsem nevidel ani zminku u 5D mkIII, na zadnem zahranicnem fore nepadlo to ze to bude 2011... Na canonrumours to nedosahuje ani CR2...

Nebo mate pocit, ze by Canon uvedl 5D mkIII a tim odstrelil svuj prodejni trhak??? 

Obrázek uživatele Milan Petr

Že nějakej přístroj příjde, je jasné :-). Typoval bych, že to bude ještě před vánocema a čuchám příchod něčeho už v září, pomalu nejvyšší čas, aby nové řady měly Digic 5. Nebo jinou páku, co přiměje lid k výměně několik let staré zrcadla.

Obrázek uživatele martinkamin

 Milane a co velký čip bez zrcadla, ale s výměnnnými objektivy EF nebo EF-S 

Já tuším mnohem větší boom.

Obrázek uživatele martinkamin

 Ještě doplním včerejší informaci

http://www.nikon.com/about/news/2010/0819_d3100_01.htm

která jen doložila mé predikce, kdy bude 5D mk III uveden na trh, je to velká pecka

Obrázek uživatele martinkamin

Vyjádřím se co nejstručněji to půjde.

5D mk II je sice prodejní trhák, ale na trhu je dva roky a:

1. tlačí na něj 7D, protože se hodně povedla

2. letos už nebudou opravy firmwaru (přitom opravovat je co)

3. neberete v úvahu konkurenci? Přeci jen D700 není vůbec špatný stroj (více zapouzdřený, nastavitelný crop, rychlejší)

4. ceny 5D mk II jdou dolů už teď a půjdou-li na konci roku, je to jasný signál

5. je potřeba něco udělat s AF - nová verze by mohla mít řešení

6. je potřeba zlepšit šum

5. Canon uvádí fotoaparáty při příležitosti nějakých akci, ty jsou na jaře a na podzim...

Jaké jsou tvé argumenty proti tomu?

Martin Kamín

Obrázek uživatele dos106

 Mám pocit, že zaostřovací systém je dosud největší kámen úrazu 5D. I kdyby nasadili vylepšený systém ze 7D, pořád bych nebyl spokojen. Nechci zaostřovat jen uprostřed fotografie, chci mít zaostřovací body minimálně rozloženy tak, jako to bylo u starého EOS 350D. Vlastním 7D a musím říct, že zaostřovací body jsou i pro APS-C snímač příliš blízko u sebe. Pokud se bude nadále zvedat rozlišení snímače, obávám se, že bude šumět víc a víc. Raději bych se snažil navyšovat citlivost snímače. 

Obrázek uživatele martinkamin

 Myslíš citlivost jakože technologie výroby čipu by mu měla umožnit čipu vyšší citlivosti s minimem šumu? To si myslím, že bude trend dalších let, protože ti, kteří fotili na film si uvědomují, že na 1600 mohli fotit jen vyjímečně a nebylo to ani zdaleka tak kvalitní (bez ztráty detailů)

Obrázek uživatele zullies

Ahoj,

mám jenom pár připomínek ke článku. Ve třetím odstavci "Termín..." v poslední větě píšete o představení nové DSLR... jistě máte na mysli 1Ds Mark IV, že?

Druhá poznámka: V čem zůstanou DVA procesory DIGIC IV? V 5D mkII nebo 5D mk III? Nerozumím k čemu se tato informace váže.

Omlouvám se, ale článek jsem četl několikrát a hledal přínosnou informace, ale v té změti spekulací a zůzných označení fotoaparátů jsem nenašel ani ň.

Proto se ptám autora, co nám chtěl těmito řádky předat, a zda nám zveřejní své zdroje a fóra, která stojí za informacemi v jeho studii.

Děkuji a zdravím.

Honza

Obrázek uživatele martinkamin

Ahoj, chci reagovat na tvůj komentář:

zdroje na internetu snad najde každý sám, rád je prověřuji, protože někteří insideři pustí informace třeba na výstavách nebo exhibicích, jejich správnost se ukáže až na samotném modelu fotoaparátu.

mám jenom pár připomínek ke článku. Ve třetím odstavci "Termín..." v poslední větě píšete o představení nové DSLR... jistě máte na mysli 1Ds Mark IV, že?

Básník tím chtěl říci (odhaduje), že 1Ds mk III bude uveden letos a 5D mk III bude v roce 2011. Nebo to z následujícícho odstavce vyznívá jinak? Asi nechápu přesně tvůj dotaz - článek je o 5D mk III, 1Ds mk III zmiňuji jen kvůli letošnímu termínu.

Termín: Canon přitom nikde oficiálně nezveřejnil, zda bude ještě letos provádět nějaké zásahy do firmwaru 5D mk II. Pokud nebude, může být stav s nedostatkem fotoaparátů 5D mk II předzvěstí, že se uvedení nové verze mk III připravuje na začátek roku 2011 s tím, že ještě před tím - letos - bude představen nejvyšší model 1Ds mk III.

Proto se ptám autora, co nám chtěl těmito řádky předat, a zda nám zveřejní své zdroje a fóra, která stojí za informacemi v jeho studii.

Chtěl jsem si na základě svých odhadů, znalosti konkurence, trhu a zdrojů na internetu odhadnout, co bude ve výbavě nové 5D mk III a kdy bude toto tělo uvedeno na trh.

Dobré světlo přeje MK

Obrázek uživatele Foldyna

Mne konkretne trochu mrzi, ze v pripade novych digitalu musim platit za neco co nepotrebuji, v mem pripade za video. Ikdyz je to atraktivni fumkce a mnozi fotografove nebudou semnou souhlasit, jsem z toho na rozpacich. Pripoustim ze je potrebne jit s dobou, filmari by nam mohli zavidet  a v samotnem digitalu je to neco nadstandartniho, ale pokud jsem fotograf tak video mne vubec nezajima a tak stezi ho budu pouzivat, ale za nej jsem musel zaplatit. Podle mne je to vnucovani neceho co nechci, nebo nemam o to zajem, ale pokud chci kvalitni digital tak si to musim s tim koupit. Myslim ze i na to by mela firma myslet. Snad by to nrbyl tzakovy problem.

Obrázek uživatele fovo

....výklopný screen dle mého názoru i zkušností mapř. s Canonem G 11, či Panasonikem nabízí nejen obrovské pohodlí ale i akční reportážní snímky z netradičních úhlů,přes to že pacuji s externím bleskem poprosil bych i o integrovaný besk jako je tomu u Nikonu D700. Jsou chvilky-momentíky, kdy to člověk nečeká a  PŘIBLEJSKNUTÍ potřebuje v daném okamžiku, na otevření brašny není čas.Jinak 5DM II super foťák, konečně z 98% ostré obrázky ze zrcadlovky v jaké si cenové hladině (ovšem je to věcí i objektivů, bohužel C 70-200 IS f4 L i po seřízení v AWH na začátku ohniska ostří trohu před a na koci ohniska zase trochu za, pravdou je že v AWH to opravdu hodně vylepšili ve srovnání se zakoupeným kusem), u modelů EOS- C20,C40 jsem s ostrostí bojoval pernamentně......

Obrázek uživatele krles

Pokud mají moderní digizrcadlovky Liveview, tak bych přivítal pohyblivý screen. Abych se při focení kytiček nemusel válet po zemi.....

Obrázek uživatele heavy

Určitě bych uvítal možnost výběru zaostřovacího bodu okem, jak to je třeba u mého kinofilmového Canonu eos 30V a dalších kinofilmových strojů střední až nejvyšší třídy této značky.

Obrázek uživatele palard

 Tak to bych uvítal taky - ostření okem je užitečná věc - , ale na 5D mk III mít určitě nebudu, jakou odhadujete první cenu, až se dostane do obchodů?

Fotobazar pouze registrovaným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.