Klubové zprávy

V této rubrice najdete komentáře a aktuality

Ukradená profi Canon výbava, pomozte ji najít - EOS 5D MK II, 70-200, 135 f/2, AppleBook...

Ukradená výbava Canon EOS 5D Mk II, EF 70-200Vážení členové CanonKlubu. Někdy nejsou zprávy dobré. Jednomu našemu Canonistovi ukradli profi fotovýbavu. Buďte obezřetní k *ultra* lákavým nabídkám na fotobazarech. U nás na fotobazaru to nehrozí, tady si to ohlídáme. V článku seznam a sériová čísla! Sdílejte.

Sledujte CanonClub na twitteru

CanonClub CanonKlub na TwitteruVážení fotografové s Canonem. Nově jsme zřídili pro vás účet na Twitteru, který je vhodnější než Facebook pro sledování, co je u nás nového. Pokud máte twitter, pak se připojte k tomuto profilu @CanonKlub. Facebook stále platí. Konec hlášení.

Pro členy CanonClubu: 4 vstupenky na WORLD PRESS PHOTO v Praze

Vážení členové CanonClubu, pokud jste našimi členy, rozdělíme mezi vás 4 vstupenky na výstavu World Press Photo, která se koná v Praze od 20. září. Dvě vstupenky vylosujeme pro stávající fanoušky naší facebookové stránky a dvě pro všechny nové.

Výroční 4. setkání členů CanonClubu na keltském hradišti Chvojen

Vážení příznivci a členové CanonClubu. V září jsme oslavili 4 roky, které uplynuly od založení našeho fotografického klubu fotografů s Canonem na internetu. Zatímco na začátku jsme měli desítky registrovaných členů, dnes je to více jak 6700 fotografů po celé republice a Slovensku.

Při této příležitosti vás zvu na 4. výroční setkání, které se bude konat na nezvyklém místě Chvojen s celodenním fotografickým programem, představením nejnovější techniky Canon EOS 5D Mark III a Canon EOS 6D a povídáním s hosty.

Canon ZOOM 2012 vítězné fotografie, srovnejte se s nejlepšími

Canon ZOOM

Jak jsme vás informovali v naší předchozí reportáži, tento týden skočila akce Canon ZOOM, kterou firma Canon pořádá každý rok v místních ZOO, kromě Prahy také ve Zlíně a Brně. V článku jsme vás informovali samotné akci a vystavované technice, nyní přinášíme vítězné fotografie, kterými se fotografové účastnili soutěže.

Mimochodem v Praze byla hlavní cenou EOS 1100D s objektivem EF-S 18-55, druhou cenou Canon PowerShot SX260 HS, třetí dostal tiskárnu PIXMA MG3150, 4. poukázku na 1000 a 5. poukázku na 500 Kč.

Pozvánka: připomínáme náš fotoworskhop tentokrát zaměřený na bleskový systém Speedlite společnosti Canon - naučíte se konečně fotit se systémovým a interním bleskem.

Dále v článku jsou nejlepší snímky, v pořadí podle umístění, nejdříve Zlín a pak Praha.

Canon vám vrátí za nákup objektivů a blesků až 5000 v hotovosti

EF 70-300Společnost Canon nám nachystala při příležitosti 25 let od představení fotoaparátů s autofokusem EOS slevovou akci na vybrané produkty kompatibilní s fotoaparáty EOS. V jejím rámci můžete při nákupu objektivů, blesků nebo konvertorů (jen vybraných typů) získat část peněz za nákup zpět přímo od Canonu.

Pamatuji si, že jsme podobnou akci realizovali již v roce 2009 při nákupu techniky za 220 000 a opravdu nám z Irska přišla část pěnez zpět. Pokud tedy uvažujete o nákupu, zvažte i tuto možnost. Buďte ale opatrní, slevy nejsou zejména na té levnější technice nikterak závratné, ale každá tisícovka potěší.

Akce probíhá od 1. 5. do 8. 6. 2012. Jen pro příklad, za objektiv EF 70-300 mm 4.0 -5.6L IS USM, který jsme detailně recenzovali a testovali tady na CanonClubu také, vám Canon vrátí 2500. Je to téměř 10 procent běžné prodejní ceny tohoto objektivu. Postup je dále v článku.

Prosický - 1. místo Euro. Photographer - Krajina

Český fotograf Ondřej Prosický získal v prestižní fotografické soutěži European Professional Photographer of the Year 2011 první místo v kategorii Krajina. Soutěž každoročně pořádá Federation of European Professional Photographers (FEP) a letos bylo přihlášeno dva tisíce fotografií nejlepších evropských fotografů z 28 zemí.

Ocenění Landscape Golden Camera 2011 získal Ondřej Prosický za emotivní snímek mlžného lesa Česko-saského Švýcarska a za pohled do kolonie hnízdících racků na pobřeží Falklandských ostrovů. Své snímky do Bruselu poslal na poslední chvíli, „Focení není atletika, aby se v něm soutěžilo, ale myslím, že je dobré využít každé příležitosti k prezentování své práce“ říká autor vítězné fotografie.

NADAR nabízí novinku: tisk fotokalendářů

FotokalendářeFotografické studio a klub NADAR od středy 26. října nabídl fotografům a veřejnosti zcela novou službu, a to tisk fotokalendářů ve špičkové fotografické kvalitě. Tiskne se na křídový lesklý papír gramáže 250 g/m2 (k výběru je dalších 5 druhů papírů), kalendář s 13 listy má rozměr 45x32 cm a získá kroužkovou kovovou vazbu. První kus stojí 845 Kč včetně DPH, při 10 kusech cena klesne na 588 Kč včetně DPH.

Zajímavá je informace také o termínech, protože zatímco jinde se čeká mnoho dní, v NADARu jsou kalendáře do 48 hodin vytištěné. Lze tisknout jeden nebo více kusů - podle potřeb fotografa.

Nová galerie, nová pravidla – více možností

Galerie

Vážení a milí členové klubů, fotografové. Na novém portále jste jistě zaznamenali mnoho nových změn, které jsme učinili přechodem na nový redakční systém. Týkají se grafiky, třídění obsahu a zejména napojení na naše další klubové aktivity.

Rád bych napsal něco o nové Galerii. Ta je v jádru úplně nová:

Nová fotografická tiskárna Canon PIXMA PRO-1

PIXMA PRO-1Canon uvedl na trh zcela novou fotografickou tiskárnu PIXMA PRO-1, která navazuje, ale spíše rozšiřuje A3 pigmenové tiskárny PIXMA 9XXX. Pro-1 se pyšní: 12 inkousty, z toho je 5 černých, rychlosti vytištění A3 za 3 minuty a speciální 12 "barva" je optimizér barevného lomu - je určený k zalití kapiček inkoustu vrstvou, která zabraňuje nerovnoměrnému lomu dopadajícího světla. Canon na tiskové konferenci ujišťoval, že se jedná o tiskárnu pro profesionální fotografy. Její výbava - 12 inkoustů a cena 22 tisíc s DPH tomu jasně odpovídá.

Video s novým Canon EOS-1D X

Vzniká nová legenda Canon EOS-1D X

 EOS 1D-X

Vzniká zcela nová legenda. Canon oznámil, že na trh uvede nový model fotoaparátu řady 1D, tedy profesionální proslulá těla plnoformátových fotoaparátů, v případě 1D pak formátů APS-H (crop faktor 1,3). Canon se zatím omezil pouze na tiskovou zprávu. Další informace přinesly všechny hlavní internetové servery. Zde jsou zásadní informace, které byste o novém těle měli znát. Čtěte dále.

Fotovýstava J. Buxbauma pozvánka

VýstavaRádi bychom vás pozvali na výstavu fotografa Jindřicha Buxbauma, která se bude konat v Hagiboru v Praze pod názvem Šalom v Izraeli 30.11.2

Setkání Canonklubu na Hradčanech

Jak jistě víte, uspořádali jsme naše třetí setkání členů Canonklubu na Hradčanech a v NADARu spojené s fotografováním. Díky Radovanovi se podařilo náš záměr fotografovat na Hradčanech zpestřit o fotografování portértů ve venkovním prostředí. Naše skupina tedy čítala 7 fotografů a tři modely. Některé fotografie z akce jsem již publikoval na stránkách fotoexpedic.

Jednotlivé fotografie účastníků přináším v tomto článku. Akce se podle mého názoru opravdu vydařila a dívkám musíme poděkovat za trpělivost a ochotu naslouchat našim představám. Zdravíme na Slovensko.

Josef Krčil poslal tyto fotografie.

Co se děje s Canonklubem

NOVYVážení členové FOCUSCLUBU a Canonklubu. Jak jste jistě zaznamenali, Canonklub doznal několika zásadních změn - v grafice a obsahu, a v neposlední řadě Galerii. Ještě nás čeká hodně úprav, než si celý systém sedne. Je to robustní stroj, který je připraven na milióny stránek měsíčně. Jeho vůrce Karel Zavadil na něm pracuje rok a nyní jej dáváme vám k dispozici.

Již v minulosti se nám pro canonklub podařilo získat doménu www.canonclub.cz (s tím "C") a nyní jsme vytvořili zcela nový koncept Canonklubu, který se stal součástí mnohem významnějšího projektu - ale zůstává "svůj". Nový fotografický portál FOCUSCLUB má být konceptem-deštníkem pro všechny výrobce fotoaparátů, Leica, Panasonic, Nikon, SONY, Pentax atd. atd.

Tři nové kompakty - PowerShot SX150 IS, PowerShot IXUS 1100, PowerShot IXUS 230 HS

Když letos vydal na jaře ve své spring nabídce kompaktní fotoaparáty s režimem HS, trošku jsem si říkal, proč? a pro koho? Postupně jsem začal měnit názor, kvalita výstupů a rychlost snímání se u této kategorie mění každého půl roku - k lepšímu. Canon - pravděpodobně z důvodu zítřejšího oznámení konkurenčního Nikonu - ani nesvolával tiskovou konferenci, prostě se jen omezil na tiskovou zprávu s popisem výbavy nových fotoaparátů.

Přineseme vám kompletní specifikace k jednotlivým aparátům, teď jen krátce. 

PowerShot SX150 IS, PowerShot IXUS 1100 (americké značení ELPH 510 HS) a PowerShot IXUS 230 HS (americké značení PowerShot ELPH 310 HS) jsou kompatní fotoaparáty vybavené možností snímat také video - v rozlišení FullHD. Jejich zaměření je široké, cílové skupině mají dát do rukou prostředek pro zábavu a možnost fotografovat a natáčet video za každých okolností. Standardně mají zoom objektivy, novou stabilizaci (optickým členem), 32 fotografických scénických režimů, dávkové snímání s vysokou rychlostí High-Speed Burst a FullHD video. ELPH 510 HS a ELPH 310 HS jsou také vybaveny novou verzí HS SYSTEMu pro fotografování v prostředí s nízkou úrovní osvětlení.

 

        PowerShot SX150 IS                               PowerShot IXUS 1100                        PowerShot IXUS 230 HS

SX 150 ELPH 510 HS ELPH 310 HS
SX150 ELPH 510 HS ELPH 310 HS

  

EOS 1D mk V sahá až 32 mpix?

EOS 1D mk IVKdyž Nikon chystá na 24. srpna zásadní předvedení nových produktů, nezůstane Canon někde vzadu? Protože firmy úskostlivě tají, co chystají, novináři se občas dostanou k některým informacím, které pochází od prodejců, nebo se sama firma prořekne na internetu a v její servisní tabulce se objeví nový model EOSu a u něj cena za servisní práce a prodloužení záruky. Někdy je podezřívám, že to dělají záměrně. V redakci Canonklubu sledujeme podrobně každý "nádech" Canonu, a pokud se něco objeví, prvním místem, kde to publikujeme je samozřejmě Facebook (zařaďte si nás do oblíbených a budete jako první informováni), kde nadete naši skupinu, ale také zde na Canonklubu. Jednak vám chceme zprávy přinést jako první, ale také chceme být 100% informovaní.

Canon chystá něco na konec roku - to uhádne skoro každý - poslední kvartál se prodává o stošest. Dohady o představení nové verze EOS 5D mk III se pomalu v létě rozplynuly jako letní mlha nad skautským táborem.

Objektiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II by neměl urazit žádného fotografa

EF-S 55-250 f/4.5-4.6 IS IICanon nečekaně představil nový objektiv určený pouze zrcadlovkám s čipem APS-C. Sklo s označením EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II je v podstatě stejné jako předchozí model, navíc ale přibyl nový stabilizátor druhé generace s automatickou detekcí pohybujícího se objektu. Ve své zprávě se Canon několikrát zmínil o cenové dostupnosti, ovšem zalistován zatím u žádného obchodníka není, ani u nás ani ve světě. Objektiv nese několik nových patentů.

Trochu schovaná část zprávy o objektivu mě navedla na jinou  - spíše obchodní - část informace. Canon má totiž dvojici skel EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II a EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, která se jeví jako ideální balíček skel pro začínající fotografy. Kdo fotí déle, asi si vzpomíná, na to, že dostupnost zoomů od 27 do 370 mm ještě navíc se stabilizací a clonou 5.6 na dlouhém konci byla pro většinu (a tím nemyslím 51 procent) jako z říše divů. Canon slibuje, že obě skla bude balit s fotoaparáty EOS 550D, EOS 600D a EOS 60D nebo budou samostatně k dispozici. Zda bude tento objektiv vhodný na čipy 600D nebo 60D uvidíme z testů, které provedeme, jakmile se objektiv objeví u nás.

Canon upřesňuje termíny uvedení nových objektivů na trh - je mezi nimi také EF 500mm f/4L IS II, EF 600mm f/4L IS II

EF 400 mm f/2.8Společnost Canon vydala s omluvou oficiální informace o uvedení inovovaných verzí (II) svých objektivů na trh. Díky situaci v Japonsku se skutečně některé nové produkty spožďují - a to výrazně, ale myslím, že tentokrát musíme plně respektovat situaci.

Podle nejnovějších informací budou objektivy představené již dříve uvedeny v těchto termínech (my jsme o nich psali samozřejmě také):

EF 300mm f/2.8L IS II USM koncem srpna 2011
EF 400mm f/2.8L IS II USM koncem srpna 2011
EF 8-15mm f/4L Fisheye USM koncem července 2011
EF 500mm f/4L IS II USM někdy v průběhu roku 2011
EF 600mm f/4L IS II USM  někdy v průběhu roku 2011

 

Jsem fotograf, ne terorista

Velice zajímavá a poučná aktivita se vzedmula poté, co bylo ochrankou před londýnskou radnicí zabráněno fotografovi vyfotit veřejné prostranství a budovu radnice.

Stránky lidi, kteří se snaží propagovat svobodu fotografů a napadají stanovisko vydané ministerstvem ve Velké Británii a předaném do obou komor britského parlamentu. 

Pro zviditelnění tohoto problému se skupina aktivistů sešla přímo před radnicí, aby v den Světového dne svobody tisku (World Press Freedom Day) ukázali na absurdnost ochrany veřejných budov před fotografy - amatéry. Celá aktivita je podporována britskou národní unií fotožurnalistů.

Adobe LightRoom nyní podporuje EOS 600D a EOS 1100D

Společnost Adobe představila nové verze LightRoomu 3.4 a CameraRaw 6.4 a uveřejnila update na svých stránkách. Nyní máme konečně plnou podporu pro RAWy fotoaparátů typů Canon EOS 600D (Rebel T3i / Kiss X5 Digital), Canon EOS 1100D (Rebel T3 / Kiss X50 Digital). LightRoom 3.4 si stáhněte odtud a podobě CameraRaw 6.4 odtud (jedná se pouze o update, tedy povýšení na vyšší verze existující instalace). Ověřil jsem si, že skutečně všechno funguje, jak má.

Nové logo Canonklubu je na světě

Devatenáctého dubna 2011 jsme s vítězem naší soutěže o nové logo Filipem Glaserem dokončili finální podobu logotypu našeho klubu. O jeho nových podobách se dočtete dále v článku. Logo dáváme veřejně tímto k dispozici, aby jej kluby, fotografové a ostatní veřejnost mohli svobodně používat pro zviditelnění svých fotografických akcí, setkání nebo expedic s odkazem na svůj domovský fotografický klub.

Nová verze LightRoom 3.4 podporuje EOS 600D a EOS 1100D

Adobe představila release kandidáta oblíbené aplikace LightRoom 3.4. Nová verze podporuje EOS 1100D a EOS 600D, novinky představené v únoru, jak jsme psali zde na Canonklubu v článku o objektivu EF-S 18-55 f/3.5-f/5.6, dále v článku o nových tělech a profi objektivech 500 a 600 mm.

LightRoom má od verze 3 k dispozici také modul-databázi pro korekci vad objektivů, takže i ve verzi 3.4 jsou doplněny o moduly pro objektivy:

A špatná zpráva, Adobe neuvažuje, že by 3.4 byla zdarma pro stávající zákazníky verze 3.  Podobně Camera Raw 6.4. Dnes redakci potvrdili ze společnosti Adobe v ČR, že verze 3.4 je zdarma pro všechny zákazníky 3.x a výše, včetně.

Zěmětřesení ohrožuje dodávky fototechniky z Canonu, ohrožen je EOS 5D mk III

Zemětřesení v Japonsku má významný dopad na lidské příběhy a tamější ekonomiku. Musíme jen věřit, že ostrovní stát a jeho lidé jsou natolik silní, že situaci po katastrofě zvládnou co nejdříve. Takže všichni Canoňáci drží Japonsku palce.

Kromě toho, že včera zásadně ztratil index tokijské burzy - 6,18 procenta a den zakončil na 9620 bodech, byly zeměstřesením zasaženy továrny, kde se vyrábí a vyvíjí fototechnika Canon. Canon již vydal svůj první oficiální statement, který ovšem není nijak pozitivní - výroba stojí.

14. března se zastavily všechny továrny Canonu a dceřiných společností Canonu v Japonsku s tím, že největší poškození zemětřesením zaznamenala facilita ve městě Utsunomiya, kde má Canon mimojiné vývojové centrum pro objektivy a dále v továrně Fukushima Canon Inc. v prefektuře Fukushima - nepodařilo se mi zjistit, jaké produkty se zde vyrábí. Ostatní továrny by neměly být poškozeny, co je ovšem problém je: elektřina. Jak jistě víte došlo k explozi v atomové elektrárně Fukusima.

Objektivů s problémy s křížovými autofokusovými senzory přibývá

Od skloňku loňského roku se periodicky objevují informace o problémovém ostření na tělech EOS 7D, EOS 40D, EOS 50D a EOS 60D s objektivy Tamron a Canon. Jelikož se na internetu objevily již oficiální zprávy Canonu k této věci, musíme ji také komentovat, protože se tato vada týká některých objektivů Canon běžně dostupných mezi fotografy. Jsou to sice starší typy, ale stále běžně dostupných v různých bazarech.

V podstatě jde o závadu komunikace mezi objektivem a tělem fotoaparátu. Tělo fotoaparátu je zodpovědné za ostření a posílání instrukcí motorku, který se nalézá v objektivu. Uvedené objektivy (uvedené na trh v letech 1990 až 1995) s výše uvedenými fotoaparáty mají problém používat vnější autofokusové body jako křížové. Při ostření nejsou tyto kombinace aparátů a objektivů schopny detekovat současně vodorovné a svislé hrany, pouze v jednom směru, takže se jejich schopnost zaostřit správně snižuje.

Canon na svých stránkách v Německu a Austrálii pouze uvedl, že se omlouvá, že uvedené informace nevložil do manuálů k fotoaparátům. Žádné opravy však nejsou možné.

Canonklub zve na cestovatelský festival KOLEM SVĚTA

V Praze se uskuteční již 16. cestovatelský festival KOLEM SVĚTA, který potrvá celý víkend 19. - 20. března 2011. Místem konání je kulturní dům Ládví a přilehlé Multikino. Festival probíhá pod záštitou hlavního města Prahy.

Členové Canonklubu mají slevu na vstup 50 Kč. Aby získali slevu, musí se registrovat na formuláři na portále Canonklubu.

Uzbekistán 2010 - výstava fotografií

15 minut autobusem z Prahy Dejvic, v Roztokách u Prahy, se konala 22. února v hotelu Academic vernisáž výstavy skupiny autorů, kteří podnikli fotoexpedici do Uzbekistánu v roce 2010 za velice složitých podmínek způsobených výbuchem sopky na Islandu. Členové expedice byli přítomni na samotné vernisáži a při té příležitosti byly také pokřtěny knihy FOTOGRAFOVÉ NEUMÍ LÉTAT A UZBEK FICTION dvou autorek expedice. Samotného křtu se ujali skladatel Ondřej Soukup a zpěvačka Lucia Šoralová. Výstava je otevřena do 10. 3. 2011.

Novinky v katalogu fotoaparátů

Nově jsme do katalogu fotoaparátů vložili informace o fotoaparátech: IXUS 115 HS, IXUS 220 HS, IXUS 310 HS, Power Shot SX220 HS, SX230 HS.

IXUS 115 HS IXUS 220 HS IXUS 310 HS Power Shot SX220 HS SX230 HS

V případě, že někde najdete chybu nebo nejasnosti, ozvěte se mi na e-mail: andrea.pecinova@zulugroup.net.

Canon představil noovu verzi objektivu EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II

  V záplavě novinek představených Canonem se poněkud málo hovořilo o objektivu EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, v katalogu najdete více informací. Ikdyž se nejedná o nijak světelný objektiv, stále je fotografy volen jako základní objektiv pro fotoaparáty s crop faktorem, takže modely 550D, 60D, 1100D, 600D. A nesmíme zapomínat, že se jedná snad o neprodávanější objektiv vůbec. Pro neprofesionální použití je to objektiv s příjemným rozsahem zoomu a ve většině případů dostačující světelností. Chci ještě dodat, že ostatní výrobci jsou si "tržního" potenciálu tohoto základního zoomu vědomi, proto i Sigma má podobný objektiv. Pokud byste uvažovali o světelnějším zoomu, určitě si můžete vybrat z varianty Canonu EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM nebo Sigmy 17-50 mm F2.8 EX DC OS HSM.

Proběhlé World Press Photo 2010, kdo ho vyhrál a jak to bude s dalším ročníkem

Jodie Bieber, Artist Management

John Bieber, South Africa, Institute for Artist Management/Goodman Gallery for Time magazine

Poslední, 54. výroční World Press Photo proběhlo a výhercem se stala jihoafrická fotografka Jodie Bieber s fotografii, kde je vyobrazena 18letá žena, Bibi Aisha. Ta pochází s Oruzgan, které leží v provincii v Afghanistánu.

Aisha přišla o nos i uši rukou manžela, na příkaz Talibanu. Po čase byla vzata Americkou armádou do Ameriky, kde získala možnost získat zpět svou tvář. Než jí armáda našla, skrývala se v horách.

 

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.