Blog

Fotokurz fotografování na černobílý negativní film

16. února 2020 jsem vedl pod záštitou společnosti FOMEI pražský fotokurz pro zájemce o fotografování na černobílý inverzní materiál – buď svitek nebo kinofilm. Byť jsme přicházeli s obavami, jestli počasí vydrží, všechno nám hrálo do not. Prostě letos v Praze sníh nebude. Sešli jsme se u FotoŠkoda a pokračovali na Kampu, Malou stranu a zpět k Rudolfinu. Na photowalku jsem se soustředil zejména na správnou exponometrii a postupy pro její stanovení pro konkrétní světelné situace.  Je totiž jiná než u digitální fotografie, kde se soustředíme na ochránění a zachování všech světlých tónů. Ačkoliv jsem měl v kinofilmovém fotoaparátu Canon ELAN 7e připravený ILFORD HP 5 Plus 135/36, věnoval jsem se naplno účastníkům Photowalku. Ukážu vám tedy jen fotografie z mobilu. Na Kampě je vždy dost příležitostí něco nafotit, protože turistický proud se pohybuje po mostě a z 1000 lidí se pod most dostane za 1 procento… Číst dále »Fotokurz fotografování na černobílý negativní film

Kde se inspiruji pro fashion a glamour fotografii

Kde hledám inspiraci pro fotografování fashion a glamour

Fotografování fashion je výjimečné, fotografování obálek ještě těžší, protože zobrazují výjimečné lidi výjimečným způsobem. Tvořily názor generace lidí a podílely se na kulturním dění.

Konec výstavy fotografií ze Skotska Martina Kamína v Galerii Lucerna

Končí výstava „Skotsko“ v Galerii Lucerna

Díky Covid-19 se má výstava o Skotsku s velkoformátovými fotografiemi protáhla z března až do konce června. A protože všechno končí, i skotské putování po dalekém severozápadu muselo skončit. Sbalil jsem fotoobrazy a velkoformátové tisky, dobře zabalil do ochranné fólie a naložil do auta. I tak končí jeda výstava v pokoronavirové době. Věřím, že svůj prostor ještě najde.

Martin Kamín na komentované prohlídce sváé výstavy verkoformátových fotografií ze Skotska

Komentovaná prohlídka výstavy Skotsko v Galerii Lucerna

22. června 2020 jsem pro zájemce uspořádal komentovanou prohlídku výstavy Skotsko, která v Galerii Lucerna probíhala od března. Chtěl jsem sdílet své zážitky z focení a cestování po Skotsku také jinak s ostatními fotografy, kteří se tam buď chystají nebo jeli se mnou na některou z minulých Fotoexpedic.

Výstava josefa sudka v praze, 2018

Právě probíhá v ateliéru Sudka na pražském Újezdě jeho výstava  Privatissima. ​Negativy sice připomínají polotovary pozitivů, jenže obráceným podáním světel a stínů nezajišťují dostatečnou představu o předpokladech konečného zpracování snímků. Odedávna si proto fotografové vyráběli předběžné průměty negativů na světlocitlivé papíry. Obvykle formou kontaktu 1:1. Privatissima Josefa Sudka (17. března 1896 v Kolíně – 15. září 1976 v Praze) jsou nejčastěji takovýmito náhledy. Vznikaly hned od jeho amatérských začátků a profesionalizace po první světové válce, neboli po celý autorův produktivní věk.

Nedělní chvilka s Robertem Vano

Od roku 2017 si schovávám rozsáhlý rozhovor s Robertem Vano o jeho životě; a hlavně fotografickém životě. Plním tak pomalu loňské resty, jež vznikají z mého neustálého cestování někam na nějakou fotoexpedici.Hospodářské Noviny otiskly rozhovor s Robertem Vano ve speciálním (skoro by se dalo říci „reklamním“) Magazínu Hospodářských Novin  v říjnu 2017.Je to upřímný, otevřený a příjemný rozhovor velikána české a slovenské fotografie. Pokud můžete, sežeňte si to.Robert tam obsáhle popisuje některé chronicky známé historky, ale hovoří také o jiných svých zkušenostech a svém životě v USA a v Praze.

Barbora Reichová vystavuje v nikon gallery  „Prvních deset“

Barbora Raichová vystavuje své sportovní fotografie v Nikon Gallery do 8. července. Zajděte se podívat, je to hezké a pro mnohé určitě poučné. Bára je nadějná a pracovitá fotografka. Byla hostem našeho  focusmagazine, na její fotky se můžete podívat i tady. Za sebe musím poznamenat, že její práce portrétní mi sedla mnohem více než fotografie ze závodišť.  Držím palce.