Poslední komentáře

Obrázek uživatele Rulc

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !

K článku : Nový firmware: vyšší rychlost snímání pro fotoaparát Canon EOS R3
Obrázek uživatele pavelkaa

uprime receno, tuhle funkci jsem mel uz na PoweShot G5 a ano parkrat jsem ji pouzil, je to super, ale je to pak lehce otrava prochazet ty zvukove poznamky. Rozhodne to je pekne kdyz to mate, ale mit to jako rozhodujici parameter pro SLR to neni

K článku : Víte, jaká je nejužitečnější vlastnost EOS R5? - hlasové poznámky
Obrázek uživatele Yura M.

Hello.  I’m the advertising manager of the site https://fixthephoto.com/ and I’m interested in the possibility of buying an external link on your thematic site, both from new articles and from old articles. Are you ready to place an eternal link to us and how much will it cost? Payment in PayPal. Maybe you have other thematic photo sites - ready to consider. We also have an affiliate program with commissions up to 50%, more details at https://fixthephoto.com/affiliate-program Let us know if you are interested in such cooperation. Thank you for your attention and response.  Regards, Yura M. fixthephoto.com.buy.link@gmail.com

K článku : Těžká doba, ale správná doba nakupovat fotografické knihy, slevy až 70-90 procent
Obrázek uživatele Skorec

Jsem velkej fanda na pana Koudelku... Přeju mu: Dobrý zrak, bystrou mysl a pevný krok.

K článku : Kdybyste měli jít letos na jedinou fotografickou výstavu, Koudelka je ta správná volba
Obrázek uživatele Jan Votava Ing.

Tento film neznám, pamatuji ILFORD FP4 úžasný film s velkým rozsahe ISO

K článku : Fotografický film KODAK T3200MAX se vrací zpět
Obrázek uživatele filip122

Tenhle Tamron svého času vyhrál cenu za nejlepší amatérský objektiv. Takže pro amatéry myslím že jasná volba

K článku : Recenze a test objektivu Canon EF 70-300 f/4-5.6 L IS USM - 360 fotek plných nadšení
Obrázek uživatele pavelkaa

Jako zakladni nahled je to pouzitelne. Jen je problem jak z toho odfiltrovat pripadne fotky pro timelapsy nebo stacked-fotos pro astrofotografii? Z obojiho dostaneme hromadu fotek, ktere jsou ale pak ve vysledku reprezenovany jen jednou fotkou. Pocitat to jako jedna nebo vic? To je otazka. Ale asi spis zalezi na celkove filozofii, protoze oba vysledky maji v urcitem pohledu smysl.

K článku : Jaký objektiv je váš nejoblíbenější? Grafy z katalogu Adobe Lightroom vám napoví
Obrázek uživatele pidalin

Článek je sice 3 roky starej, možná za tu dobu autor ňákou tu zrcadlovku opravdu vyzkoušel (podle toho co píše jí sotva viděl, jsou to lži co tam píše), ale stejně mi to nedá a musim na to reagovat. Je to hromada blábolů, o něčem by se dalo polemizovat a debatovat, ale v jednom autor vyloženě lže a to je ta ergonomie a ovládání, to je hlavní důvod proč jsem šel do bezzrcadla, protože tolik rollerů a programovatelnejch tlačítek jako maj bezzrcadlovky nemaj ani některý full framy od Canonu a Nikonu!!! Když chci zrcadlovku která má 2 rollery (pro clonu a čas) a k tomu ještě programovatelný tlačítka kam si můžu nastavit co chci, tak za ní dam nejmíň 50 litrů, ale ty samý ovládací prvky má každej panasonic nebo olympus za 15 litrů, tak autore nelži. ;-)

K článku : Proč zatím nechci bezzrcadlovku jako hlavní fotoaparát
Obrázek uživatele Michal Krause

Na FB padl ještě dotaz, jaké řešení je dostatečně jednoduché pro obyčejného smrtelníka. Tady je má odpověď, ať je to tu pěkně pohromadě s původním článkem:

Nejjednodušší jsou a nízké vstupní náklady mají specializované cloudové zálohovací služby – např. CrashPlan nebo Backblaze. Nevýhodou je počáteční pomalý náběh služby (než se poprvé zazálohují všechna data), přírůstkové zálohy jsou pak už většinou v pohodě. Není to samozřejmě vhodná cesta pro někoho, kdo je připojen např. přes LTE modem s relativně nízkým limitem dat.

Jako doplněk k tomu je rozumné mít data zálohovaná na externím disku nebo diskovém poli, což jednak zajišťuje vždy rychlejší provedení záloh i obnovu dat. Dalším důvodem, proč mít lokální kopii, je to, že v případě cloudové služby musíte věřit poskytovateli, že to celé nevypne – stát se to může a v krajním případě nemusíte dostat šanci data stáhnout. Zní to drasticky, ale správně nastavené zálohování vždy počítá s tím, že některá ze záloh může nenávratně a rychle zmizet, přičemž pravděpodobnost, že najednou přestane fungovat cloudová služby i vaše místní kopie je samozřejmě menší, než když máte jen jednu zálohu.

U místních kopií musíte zase myslet na to, že je-li disk ve stejné lokalitě a nebo trvale připojen k počítači, kde jsou primární data, hrozí, že bude v případě krádeže nebo havárie zničen spolu s nimi.

Zálohování se samozřejmě nastavuje úměrně tomu, jak důležitá data chráníme. Já osobně to řeším takto:

1. Primární data leží na diskovém poli Synology s více disky, kdy výpadek jednoho disku neznamená ztrátu žádných dat (toto většina diskových polí umí řešit sama a poměrně jednoduše při zapojení)

2. Automaticky vzniká každodenní záloha na externí disk – toto se dá naklikat na Synology v jeho webovém rozhraní. Počet starších verzí je dán kapacitou úložiště. Pokud se data moc nemění, není potřeba nějaká enormní hodnota.

3. Data ze Synology se zálohují do CrashPlanu – většina je tedy obvykle do cca 24 hodin zazálohovaná do cloudu. Během té doby leží fotky typicky ještě na původní SD kartě. V CrashPlanu je kompletně vyřešeno verzování a možnost vracet se libovolně v historii.

Nejlepší fotky obvykle dávám na svůj web v plném rozlišení (pro návštěvníky se z něj generují menší verze, originál není veřejný), takže v případě relativně málo pravděpodobného kritického souběhu výpadku všech tří umístění fotek (diskové pole, externí disk, CrashPlan) mám ještě full-res JPEGy.

Kdyby selhalo tohle všechno a o fotky jsem přišel, tak budu hrozně smutný, ale svět se nezboří :)

Celkové náklady obdobného řešení jsou cca 10 000 Kč za diskové pole a disky a cca 150 dolarů ročně za CrashPlan (rodinný plán umožňující zálohování až 10 počítačů, tarif pro jeden počítač stojí polovic).

Bylo by docela fajn přidat ještě nějakou úroveň zálohy, která nebude tak moc závislá na třetím subjektu, bude geograficky v jiné lokalitě (chráněná proti krádeži/zničení společně s primárním polem), ale umožní rychlou obnovu dat – ovšem prozatím jsem nepřišel na řešení, které by bylo za rozumnou cenu a bez ručních úkonů (jako třeba přenášení USB disků mezi více lokalitami). Software CrashPlanu jde sice používat k zálohování zdarma na jiný počítač, kde rovněž běží, a Synology umí nějaké varianty záloh na druhé diskové pole, ale jsou tam samozřejmě vždy náklady na HW na druhé straně, které se mi už nechce/nehodí nést :)

Doplním ještě, že kdysi jsem se o zálohování fotek obsáhle rozepsal pro Paladix. Článek je už staršího data, ale obecné teze z něj jsou stále platné: http://www.paladix.cz/clanky/zalohovani-fotografii-obecne-i-konkretne.html

K článku : Návod: Jak zálohovat fotografie na pevné disky
Obrázek uživatele Michal Krause

Předchozí komentář jsem sem překopíroval z Facebooku. V dalším komentáři jsem jej na základě reakcí ještě doplnil tímto příkladem:

Jde o situaci, kdy nějakým způsobem dojde k poškození obsahu souboru, aniž by se projevily klasické příznaky havarujícího disku (špatné sektory atd.). Důvodem může být třeba vadná RAM v diskovém poli, ale i triviální chyba aplikace nebo její obsluhy. Poškozený soubor jsi zatím nepotřeboval, takže sis chyby nevšiml. Relativně rychle vadným souborem přepíšeš ten správný na místních externích discích a řekněme, že během pár měsíců pak při rotaci i ten na disku v bance. Po roce Ti někdo napíše, že chce koupit licenci na danou fotku a Ty zjistíš, že už nemáš ani jednu nepoškozenou verzi.

Rsync v tomto nijak nepomůže – pro něj se soubor prostě změnil, takže ho překopíruje. Jedinou záchranou by bylo verzování, kdy změna souboru neznamená jeho nevratný přepis, ale naopak vytvoření nové verze. Rsync obalený nějakým tím skriptováním v shellu by to technicky zvládal, protože umí vytvářet hardlinky nezměněných souborů, ale není to zrovna přímá cesta. Z unixových utilit pro příkazovou řádku se na to zaměřuje například rsnapshot nebo rdiff-backup (ten příliš nedoporučuji, protože ukládá jen rozdíly mezi verzemi souborů, což sice může hodně šetřit místo, ale zároveň je to dost zranitelné, protože poškození některé ze starších verzí znemožní obnovení novějších).

Je možné, že jsem něco v popsaném systému přehlédl, ale pročetl jsem si to dnes ještě jednou a myslím, že proti popsané situaci odolný není. Záleží samozřejmě na tom, jestli je to v kontextu daných dat únosné riziko. Osobně to doporučuji mít podchycené vždy, ale za absolutní nutnost to považuji v případě zakázkového focení, kdy klient může po čase fotky potřebovat znovu.

K článku : Návod: Jak zálohovat fotografie na pevné disky
Obrázek uživatele Michal Krause

Martine, Tvůj systém má – pokud jsem to správně pochopil – jednu zásadní chybu. Máš v podstatě čtyři kopie:

1. Na kartách – přirozeně zanikají cca po 4 měsících 2. Na NASu 3. Aktuální kopii z NASu na externích discích přepisovanou relativně často 4. On něco starší kopii z NASu na druhé sadě disků v bance přepisovanou méně často

V praxi to znamená, že jsi poměrně chabě chráněn proti lidské chybě (např. nevědomky smazané soubory) nebo méně zřejmým chybám HW či SW (smazání/poškození souboru bez viditelné havárie disku). Pokud má být záloha v bance k něčemu dobrá, musíš jí občas aktualizovat, takže v relativně krátké době (řádově měsíce?) přepíšeš všude správné soubory poškozenými a máš smůlu. Spolehlivé zálohování musí verzovat a to alespoň progresivně (starší verze mají větší rozestupy), ideálně ale při každé změně. Na problém můžeš přijít klidně po roce nebo dvou.

Pokud jde o cloudové zálohování, nemá cenu se upínat k Dropboxu a spol. – nejsou to zálohovací, ale synchronizační služby, kde starší verze či smazané soubory mizí v příliš krátkém čase (obvykle měsíc). Zálohování nad nimi lze postavit, ale pouhé nahrání souborů na ně jím není. Výjimkou by mohl být francouzský Hubic, který podporuje speciální funkci zálohování a kromě toho má za rozumný peníz potřebnou kapacitu (10 TB za 50 eur ročně).

Cloudové zálohování jsou specializované služby jako Backblaze nebo CrashPlan, které mají většinou cenově dostupné neomezené úložiště, řeší správně verzování, přenos a ukládání velkých souborů (deduplikace) a v neposlední řadě nevyžadují ruční úkony (ze zkušenosti vím, že co se má dělat ručně se nedělá dost často a někdy dokonce vůbec). Prvotní záloha je u nich ale problém, pokud jde o stovky giga až terabajty dat – málokdy na ně jde nahrávat plnou rychlostí vaší linky, takže je to většinou na týdny až měsíce, během kterých je třeba zálohovat jinak. Osobně ostatně doporučuji mít dva systémy záloh i při cloudové variantě, přinejmenším kvůli rychlosti obnovy všech dat – obnovit třeba giga dat z cloudu je v pohodě, ale při kompletní havárii primárního disku už může jít o terabajty a tomu odpovídající dobu obnovy.

K článku : Návod: Jak zálohovat fotografie na pevné disky
Obrázek uživatele Kotulan

Microsoft Camera Codec Pack verze 9721.0 je poslední z 22. 4. 2014 a další už asi nebude!U všech novějších fotoaparátů, jsou 3 možnosti 1. použít originál SW od Canonu 2. převést na Adobe DNG 3. používat SW jako Photoshop, Zoner

K článku : Jak snadno otevřít náhledy RAWů (.CR2) z fotoaparátu Canon ve Windows
Obrázek uživatele Martin Petlach

Díky. Potvrzuji, že funguje na Windows 10. Mám 39361 závěrek.

K článku : Návod, jak zjistit stáří vaší závěrky. A kolik ještě vydrží?
Obrázek uživatele citizen3

Ahoj,na níže uvedeném odkazu jsem poslal ke stažení EOSCameraInfo v1.2. Tato verze mi funguje s 7D pod Win7 64bit. Mám informace že funguje i pod Win10 64bit. Jinak bydlím nedaleko Brandýsa nad Labem, tak můžu případně pomoci a zkusit to na mém PC:-).

http://leteckaposta.cz/468360080

K článku : Návod, jak zjistit stáří vaší závěrky. A kolik ještě vydrží?
Obrázek uživatele Martin Petlach

Přátelé, mám na Vás prosbu. Byl by někdo ochotný mě zjistit počet závěrek na mém 7D? Nejsem schopen nainstalovat ani jeden z těchto programů uvedených výše. Děkuji. Martin.

K článku : Návod, jak zjistit stáří vaší závěrky. A kolik ještě vydrží?
Obrázek uživatele Jirik_H

Porovnával jsem Camera Raw a DPP 4. Detaily jednoznačně lépe vykreslil z RAW DPP. Ovšem za cenu rychlosti. Ale DPP dávám přednost. Camera RAW použiji jen v některých případech.

K článku : Vzniká další konkurence Adobe Lightroom: ON1 Photo RAW
Obrázek uživatele Kotulan

Opravdu to na Windows 10 nejde. Nevím co v Maicrosoftu dělají, nebo spíše nedělají...

K článku : Jak snadno otevřít náhledy RAWů (.CR2) z fotoaparátu Canon ve Windows
Obrázek uživatele Herby

Dobry den ve Vašem článku jsem se dočetl ,že se foťák nehodí na focení rychlého sportu. Chci fotit box. Koupil bych si k němu objektiv asi Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 pro Canon XR Di-II VC LD co vy na to .

K článku : Recenze a test Canon EOS 1200D + návod na nejlepší nastavení
Obrázek uživatele patrac00

Ako sám uvádzate podporuje 7 a aj 8-ky. Pri pokuse o inštaláciu na Win 10 ohlási nepodporovaný softvare. Úpravu podľa linku dole je potrebné urobiť cez ORCA msi editor, ide o prepísanie verzie OS. Sám som to zatiaľ modifikovať neskúšal.

http://hmcafee.com/microsoft-camera-codec-pack-on-windows-10-technical-p...

K článku : Jak snadno otevřít náhledy RAWů (.CR2) z fotoaparátu Canon ve Windows
Obrázek uživatele martinkamin

Proč by to nefungovalo? Na webu Microsoftu píšou: Supported Operating System Windows 7, Windows Vista Service Pack 2

The Microsoft Camera Codec Pack requires the following: Processor: Intel Pentium 4 processor equivalent or higher (1.6 GHz or higher, with SSE 2 extensions or compatible) Memory: 1 GB of RAM or higher Resolution Minimum: 1024 × 576

Co se musí upravit před instalací? Napište návod, ať se sdílí

K článku : Jak snadno otevřít náhledy RAWů (.CR2) z fotoaparátu Canon ve Windows
Obrázek uživatele patrac00

Tento postup nefunguje na Win 10, treba manualne upravit zdrojovy kod.

K článku : Jak snadno otevřít náhledy RAWů (.CR2) z fotoaparátu Canon ve Windows
Obrázek uživatele rmaphoto

Naprosto souhlasím, při ceně paměťových karet je ukládání v L + RAW naprosto super věc a naopak si myslím, že v případě nejen začátečníka je RAW naprosto nepostradatelný pomocník který se může někdy sakra hodit....

K článku : Recenze a test Canon EOS 1200D + návod na nejlepší nastavení
Obrázek uživatele dorf

EOS 50D - 389000 a zatím ještě pořád šlape.

K článku : Návod, jak zjistit stáří vaší závěrky. A kolik ještě vydrží?
Obrázek uživatele martinkamin

A proč to lze v CC verzi? To mi nedává moc smysl...

K článku : Jak zapnout skrytou funkci DEHAZE v Adobe Lightroom
Obrázek uživatele pavelkaa

V LR6 nemuze, kvuli US pravum. Stu Maschwitz to zminoval ve svem clanku o Dehaze http://prolost.com/blog/dehaze Podle me to bude az v LR 7.

K článku : Jak zapnout skrytou funkci DEHAZE v Adobe Lightroom

Fotobazar se zobrazí pouze přihlášeným

Na tomto místě se registrovaným a přihlášeným fotografům zobrazuje fotobazar.